stkim źle wpływa na nasze środowisko. A na pewno wszyscy chcielibyśmy żyć w czystym otoczeniu. Dlatego warto zainwestować w kolektory słoneczne.
Fotowoltaika to pozyskiwanie energii elektrycznej ze źródła, jakim są promienie słoneczne. Jest to zatem energia odnawialna, bezpieczna dla naszej planety. Już od wielu lat wdrażane są instalacje fotowoltaiczne, które wciąż się rozwijają i są coraz bardziej rentowną metodą pozyskiwania energii. Oprócz korzyści dla ochrony środowiska, energia odnawialna ma też inną zaletę - jest tańsza niż pozyskiwanie energii w innych sposób. Posiadając kolektory słoneczne możemy sporo zaoszczędzić na rachunkach. Wiele domów korzysta z energii odnawialnej, by chociażby ogrzać wodę, jednak nowoczesne rozwiązania pozwalają na korzystanie z tak pozyskanej energii w całym domu. Chociaż sama instalacja fotowoltaiczna kosztuje bardzo dużo, to jednak jest bardzo mądrą inwestycją, która się zwróci, gdyż pozwoli nam znacząco zaoszczędzić na rachunkach. Ważnym jest przy tym, by montażem malej elektrowni słonecznej przy domu zajmowali się profesjonaliści, którzy obliczą nam, jak duża instalacja potrzebna jest na nasze gospodarstwo domowe, w zależności od ilości domowników, wielkości domu oraz projektu domu i materiału, z jakiego został zbudowany.
Fotowoltaika , encyklopedyczna definicja
Fotowoltaika znajduje obecnie zastosowanie, mimo stosunkowo wysokich kosztów (choć te maleją, a w opracowaniu są tańsze technologie np: oparte na perowskitach) w porównaniu ze źródłami konwencjonalnymi, z dwóch głównych powodów: ekologicznych (tam, gdzie ekologia ma większe znaczenie niż ekonomia), oraz praktycznych (promieniowanie słoneczne jest praktycznie wszędzie dostępne).
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Fotowoltaika
Wprawdzie osób sceptycznie a nawet wrogo
Ekologia to nie tylko modne słowo albo argument stosowany przez walczących z władzą aktywistami z partii o zielonym zabarwieniu. Ekologia to jedyna droga do ocalenia mieszkańców Ziemi przed zagładą, którą sami sobie zgotowali.
Świat wykorzystuje od wieków węgiel i ropę naftową jako podstawowe źródła energii. W dwudziestym stuleciu do listy energotwórczych technologii dołączyła atomistyka. Tymczasem rezerwy surowców wykorzystywanych w elektrowniach kończą się, a skutki działania tychże elektrowni są zgubne dla mieszkańców planety.
Konstruktorzy na całym świecie poszukują skutecznych sposobów na wykorzystanie naturalnych zjawisk, które można wykorzystać do produkcji energii odnawialnej. Kolektory słoneczne w wielu państwach mają zastosowanie od lat a energia odnawialna pozyskana w ten sposób jest jedną z najtańszych. Wprawdzie fotowoltaika, czyli zestawy urządzeń umożliwiających pozyskiwanie energii słonecznej i korzystanie z niej są stosunkowo drogie, to ich jakość gwarantuje efektywne korzystanie z taniego źródła energii przez długie lata.
Kolektory słoneczne na dachach domów czy fermy kolektorów zakładane w pobliżu siedzib ludzkich są coraz częstszym widokiem również w naszym kraju. Wprawdzie osób sceptycznie a nawet wrogo nastawionych do ekologicznych źródeł energii jest bardzo dużo - również wśród decydentów politycznych, to pewne jest to, że nie ma odwrotu od poszukiwania sposobów na produkcję energii innych niż energetyka węglowa, naftowa czy atomowa. Miejmy nadzieję, że fotowoltaika produkujące energię odnawialną wkrótce staną się powszechnym elementem naszego krajobrazu.